BİNBİR ÇEŞİT KAHVE

Yorgun argın bir o kadar heyecanlı bir şekilde Roma’da olmanın mutluluğunu yaşarken ilk dikkatimi çeken kırmızı zemin üzerine beyaz yazıyla illy yazısını görmemdi.şüphesiz her sokakta karşıma çıkan bu küçük mekanlarda kahve tüketildiğini görünce pek bir sevindirik oldum.İtalyanlar kadar düşkün olmasam da benim de kendi çapımda kahve düşkünlüğüm vardı .Bu mekanlara “bar “ ismi veriliyordu.Tabi ki eğlence mekanları olarak bildiğimiz barlardan değildi.Her ülkenin kendine has  kültürü vardır.İtalyanların da öyle.Ayakta kahvelerini içip cornettolarını( kruvasanlarını ) yiyip akşamüstü de aperitivo dedikleri atıştırmalıklarını tüketecekleri mekanlara yani barlara uğrayıp kaldıkları yerden yollarına devam etmeleri  gibi.Kahve tüketimi o kadar fazla ki yürüdüğünüz sırada bir yudumluk kahveyi içip gezelim görelim moduna geri dönebilirsiniz. Bin bir çeşit kahvenin bulunduğu İtalya’da bir süre yaşamış biri olarak biraz kahve çeşitlerine değinelim öyleyse:)

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Caffe (Espresso):Biz Türkler kahve dendiğinde haliyle Türk kahvesinden bahsederiz.İtalyanlar kahve (coffe) kelimesini espresso için kullanırlar.Yani İtalya’da coffe dediğinizde size sunulacak kahve çeşidi espressodur.Neredeyse en fazla tüketilen ,çok sert olan kahve türü espressodur diyebilirim.Günün her saati tüketim mevcut.Bir iki yudumluk olması da ayrı bir özelliği. “Bu kadarcık mıydı? ” dediğimi hatırlıyorum:)

espresso

Cappuccino: Benim İtalya’da en fazla tükettiğim kahve çeşidi.Espresso’nun o sertliğinden ve yoğunluğundan  sonra Cappuccino mükemmel tat olarak beni kendime getirdi.Espresso,latte(süt) ve köpük karışımından oluşan cappuccino İtalyanların sabah kahvaltısında tükettikleri kahve olarak da önemli bir özelliğe sahip.Bana göre de sabah kahvaltısında cornettonun (kruvasanın ) yanına yakışan kahve türü.Yemek yedikten sonra cappuccino siparişi vermemeniz şiddetle tavsiye edilir.Yemek sonrası tüketilen özellikle esprossudur.

Buon giorno. Cappuccino?

Caffe Macchiato : Espressoya çok az süt ilave edilerek acılığını hafifleten kahve türü.Macchiato İtalyanca’da “benek,leke” anlamına gelmektedir.Cappuccino için hazırlanan kremadan bir iki kaşık konularak kahvenin üzerinde benek görüntüsü oluştuğunu sunumda da göreceksiniz.

macchiato

Latte Macchiato veya Caffe Latte: Bu kahve türünde küçük ebatlı fincan veya bardakların yerini ince uzun cam bardaklar alır.Süt yoğunluktadır.Sütün içine biraz espresso ilave edilmesiyle hazırlanan bu kahve türünde dikkat edilmesi gereken önemli bir husus “Latte” İtalyanca süt demektir.Ola ki dalgınlığınıza geldi ve siz sadece “latte” olarak sipariş verdiniz, koca bir bardak ılıtılmış sütü karşınızda buluverirsiniz:)

latte m

Caffe Lungo :Benim gibi siz de bir iki yudumluk kahveyi çok az bulduysanız çok değil,üç dört yudumda tüketilecek cinsten bir kahve türü.”Lungo” İtalyanca  zaten uzun demek.Espresso çok kısa sürede bitti,biraz daha süreyi uzatalım düşüncesiyle oluştu sanırım:) Su oranı biraz fazla olduğundan espressoya göre tadı daha hafif.

Caffe Americano :Pek beğenmediğimi söyleyebilirim.Sade nescafe sevenler bu tadı kesinlikle seveceklerdir. Espresso üzerine sıcak su eklenir ve cappuccino fincanlarında servis edilir.Sıcak su eklendiği için kahve tadının kaybolduğunu düşünüyorum.

americano

Caffe Ristretto(Stretto): Espressonun sertliği bana az gelir daha da sert olsun diyorsanız ,buyrunuz tercih ediniz:)

risretto

Caffe Coretto: Espressoya likör eklenmesiyle elde edilen kahve türüdür.

Caffe Doppio: Tek bir espressoyla yetinemiyorum bana ikili olsun diyenlerdenseniz “double espresso ” diyerek yorulmayın “doppio” deyiverin gitsin:))

Caffe Latte ile Cappuccino birbirine çok benzetilir.En önemli ayrım Latte’de bol süt az krema,Cappucino da ise  bol krema az süt vardır.

İtalya denilince akla gelen kahve türlerini paylaşmaya çalıştım.Benim de tattıklarım desek daha anlamlı olur. Bin bir çeşit  kahve diyarına yolu düşüp de kahve kültürüne kayıtsız kalmanın imkansız olduğunu düşünenlerdenim.

Buon appetito…

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s