İTALYA’DA YENİ YIL

İtalyanların  keyiflerine ve eğlenmeye ne kadar düşkün bir millet olduklarını bilmeyen yoktur sanırım.Konu Noel Kutlamalarına gelirse devamını siz düşünün.Yeni yılda İtalya’da bulunamasam da İtalyan arkadaşlarımın anlattıklarıyla, bana yaptıkları aktarımlarla o eğlencenin, o ahengin içinde buluveriyorum zaten kendimi.Tabi gerçekleşmesini de dilemeden edemiyorum:)Öncelikle bu karnaval havasına bürünen sokakların ,eğlenmeye doyamayan insanların hazırlıklara Aralık ayında başladıklarını belirtmek isterim.Her yıl 25 Aralık’ta Hz.İsa’nın doğumunun kabul edildiği tarihte Noel kutlamaları keyifle uygulanır. İtalya’daki Noel kutlamalarının Pagan geleneğinden de etkilendiği söylenir hatta kutlamalar için ateş yakılması Pagan geleneğinin bir yansıması olarak kabul edilir. Şöminelerde veya uygun alanlarda yeni yılın ilk gününe dek ağaç kütükleri yakılır. Pagan inancına göre, ateşin tazeleyici ve yeniden hayat verici gücü, eski yılın tüm kötülüklerini yok eder.Roma İmparatorluğu dönemindeki festivallerin de günümüze taşındığı ve o dönemden etkilenerek kutlamaların devam ettiği söylenir.Roma dönemine ait en büyük kutlamalardan biri Saturnalia ,yani Kış Gündönümü Kutlamalarıdır.

indir (2)

İsa’nın doğum sahnesini betimleyen figürler özenle kiliselere yerleştirilir.Hatta İsa’nın doğum sahnesini kilden yapılan figürlerle canlandırma geleneği ilk olarak İtalya’da ortaya çıkmış ve oradan dünyaya yayılmıştır.

indir (1).jpg

Bugün için sıradan bir sofra düşünülemez.Yemekler özenle hazırlanır ,Noel yemeği Noel tatlıları sofralardaki yerini alır.Roma’da bilinenin aksine Noel yemeği olarak hindi değil de genellikle balık tercih  edilir.Kuzeyde ise kestaneli hindi sofraları süsler.

images (3)

“Panettone” en populer Noel tatlısıdır.İçi meyve şekerlemeleri ile doldurulmuş bir çeşit kek, bal, badem ve fındıktan yapılmıştır. “torrone” ve “panforte” de İtalya’nın klasik Noel tatlılarıdır.

images (2)

Tüm Noel tatlılarının içinde mutlaka fındık ve badem bulunur.  Köylü inanışına göre fındık yemek, toprağın bereketini arttırır, ailenin genişlemesine ve sürünün kalabalıklaşmasına yardım eder. İtalyanların tatlıya olan düşkünlükleri de göz ardı edilemez zaten.Hemen hemen tüm özel gün ve kutlamalar da çeşit çeşit tatlılarla tanışabilirsiniz:)

Yeni yılda İtalya’da olmak vardı:)

Tanti auguri di buon anno …

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s