HİÇBİRYER’E DÖNÜŞ

Son günlerde bloguma okuduğum kitaplarla ilgili izlenimlerimi de ekleme kararı aldım.Fakat zaman sorunsalı bu düşüncemi hep erteletti.Ama şimdi başlayabilirim.

Evet Oya Baydar’ın Hiçbiryere Dönüş kitabını okudum.Yer yer bir çırpıda bitirdiğim bölümler de oldu, bazen çok sıkıldığım bölümler de.Olaylar romanın başından sonuna kadar tek bir kişi tarafından anlatılmıyor.Belki bu sebep nedeniyle kitabın akışkanlığını zaman zaman kaybettim. Hiçbiryer’e Dönüş, kitabı birden çok anlatıcıya sahip. Olaylar örgüsü, romanın baş karakterlerinin ağzından ve onların  bakış açısından aktarıldığı gibi,  bağımsız bir üçüncü kişi dilinden de aktarılıyor.Zaman kullanımı da herhangi bir kronolojik sırayı takip etmese de genel anlamda bütünlüğü yakalamanıza engel değil.

Romanın baş karakterleri 1980 öncesi sol hareketinin içinde etkin bir şekilde  yer alan,1980 sonrası yurtdışında sürgün yıllarına tanıklık eden ,aşka ve devrime tutkuyla bağlıyken zaman içinde savundukları ideolojiler gibi aşklarının da tükendiğini gören saçları buğday başağı renkli kadın ve bir adamın hikayesi.

İki devrimcinin uğruna savaştıkları herşeyi göze aldıkları mücadeleyi hiç bırakmadıkları ideolojilerinin karşısında oğulları Eylül’ün yanlarında nasıl yitip gittiğini de satır aralarından takip ediyorsununuz.

Kitapta ilgimi çeken bir nokta ise yazarın kokulara da yer vermesi.Anlattığı kişileri kokularla o kadar iyi harmanlıyor ki hem yazılanlar hem kokular birbirine karışıyor sanki.Örneğin ilk aşkını tuz ve yosun kokusuyla anlatıyor veya ara sokakların birinde yürürken “Havada belli belirsiz bir ıhlamur ,çam ve sümbül kokusu”diye çok hoş bir anlatım yapıyor ve bu durum anlatımı daha da ahenkli bir hale getiriyor.

Kitap genel anlamda hüznü çağrıştırıyor. Berlin Duvarının yıkılmasıyla aşka ve ideolojiye olan inançları da yitip gidiyor.Hiçbir şey eskisi gibi olmuyor.Belki de sadece kokular  aynı kalıyor.Her anın, her olayın o zaman diliminde çok değerli olduğu belki de aynısının tekrarı olamayacağının ve geçmiş denilen zaman olgusunda kilitli kalacağının inancı da aktarılıyor.

Dolaşılan onca şehir ,ülke,yaşanılan onca anıdan ve acıdan sonra aslında Hiçbiryer’e Dönüşün hikayesi …

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s