Ye,Dua Et,Sev

 

Yaklaşık 1 ay önce izlediğim ve bloga yeni yazabildiğim Julia Roberts’ın başrolünde yer aldığı; çok eğlenceli,çok keyifli ve sıcacık bir film.Filmin konusu evliliğinde mutluluğu bulamayan Liz’in kendi içsel yolculuğunu tamamlamak için İtalya,Hindistan ve Endonezya’da yaşadığı maceralar anlatılıyor.İtiraf ediyorum: en hoşuma giden ve hiç bitmesini istemediğim sahneler Roma sahneleriydi.İçeceklerin neşeyle içildiği ,makarnaların ,pizzaların afiyetle yenildiği ve sımsacık ortamların  sunulduğu kısımlar pek hoştu. Napoli’deki pizza sahnesine diyecek bir söz var mı bilemiyorum:)

piz

Roma sokaklarında dolaşan Liz’in mutluluğu ,huzurlu oluşu güzel mekanlarla birleştiğinde daha da ilgi çekici oldu kuşkusuz.Kendimi bir an Roma’ya ışınlanmış gibi hissettiğimi de gizleyemeyeceğimi belirtmek isterim.Ya da İtalya’ya duyulan özlem etkisi filmin bu sahnelerini daha da etkili hale getirmiş olabilir.Ama daha önce Roma ‘da bulunmasam bile sanırım İtalya’yı görme isteyi oluşabilirdi bu filmle.

ayyyyy

Yemek kısmının Roma’da gerçekleşmesi pek şaşırtıcı gelmedi. Elizabeth’in  burada öğrendiği yediğin yemekten pişman olma,onu bir zevk,seramoni haline getir.

 

rom

Yemek yemek aşkların en tok halidir. diye bir laf da aklıma geliverdi birden:)

rommmmmmmmmmmmmm

İtalyanca versiyonunu da izlemeyi düşünmekteyim bu aralar.Aslında “Eat,Pray,Love” Türkçe ismiyle “Ye,Dua Et,Sev”Elizabeth  Gilbert tarafından yazılan bir kitaptır.Kitabını okumadığım için herhangi bir yorumda bulunamayacağım ama genellikle kitaptan uyarlanan filmlerin daha ince elenip sık dokunması gerekiyor.Birebir uygulansa bile bazen kitaptaki tadı veremeyebiliyor.Ben de kitabı okumadığıma seviniyorum.Daha önce kitabı okusaydım bu kadar etkilenirmiydim bilmiyorum.Amerika’daki ilk basımı 16 Şubat 2006’da yapılan kitabın Ye, Dua Et, Sev filmi 13 Ağustos 2010’da vizyona girmiştir.

nott

book

Hindistan kısmına gelecek olursak dua olayının gerçekleştiği ve Elizabeth’in  maneviyatını arttırdığı kısımdır.Roma’nın o samimiyetinden sonra Hindistan sahneleri çok eğlendirici gelmese de çok sıkıldığım söylenemez.Liz Hindistan’a gittiğinde  Texaslı Richard ile tanışır. Hindistan’dan önceki hayatında yaptığı hataların verdiği suçluluk duygusuyla, hayata pek de iyi bakmayan Richard, Elizabeth’e kendini affetmenin mümkün olduğunu öğretir.

dua

Bali’ye geldiğinde Elizabeth içsel yolculuğunu tamamlamıştır.Bali sahneleri de eğlenceliydi.Ayrıca son kısımda Javier Bardem devreye girmiştir.İyi bir oyuncunun böyle bir filme bu kadar geç  dahil olması da ayrı bir konu tabi ki:)Üçlemenin son durağı Bali’dir. Bali’ye, kehaneti yapan iyileştirici ile görüşmeye gelen Elizabeth  Felipe(Javier Bardem) ile tanışır. Felipe ile aralarında bir aşk bağı oluşur.

sözzz

İzlenen filmler ,okunan kitaplar nerden bakıldığına bağlıdır aslında.Benim bu anlattıklarım filmden bana kalanlar.Farklı mekanlar,sıcacık insan gülüşleri izelemek,keyifli müzikler dinlemek isteyenlere tavsiye ederim:)

sözzzz

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s