ÇENGELKÖY KEYFİ

Haftasonu  Çengelköy’e giderek çok keyiflendiğimi belirtmek isterim.Zaten İstanbul’un samimi ,sıcacık semtlerinden biri olan Çengelköy’e gidip de keyiflenmemek mümkün değildi.Eski mahalle kavramının günümüzde  varoluş simgesiydi sanki .İtiraf ediyorum,benim böyle semtlere ayrı bir ilgim var ,bundandır belki çok fazla keyiflenmem. Daha mutlu daha huzurlu ve daha keyifli hissediyorum kendimi.Adımımı atar atmaz yüzüme yansıyan gülümsemeyle etrafa göz gezdirmeye başladım.uzun zamandır gelmek ve görmek istediğim semtlerden biri olması sebebiyle de hiçbir ayrıntıyı kaçırmak istemiyordum.İlk olarak meşhur Sosyete kokereççisinden kokereçlerimizi alarak açlığımızı giderip öyle devam ettik güzellikleri keşfetmeye.Ardından Tarihi Çınarlaltı Aile Çay Bahçesinde soluğu aldık.Buranın özelliği  yiyecek menüsü bulunmasına rağmen dışarıdan herhangi bir yiyeceği temin edip burada yiyebiliyorsunuz ,tek şart içecekleri dışardan getirmemek:)Koca çınarı altında keyifle çayımı yudumlarken kış güneşinin etkisiyle boğazı seyre daldım.İstediğim anları yaşamanın eşsiz huzuru vardı üzerimde .Uzun uzun Boğaz’ı izledim ve açıkçası pek de kalkmaya niyetim yoktu.Ancak görmek istediğim yerlerin çokluğu ve Çengelköy’ü daha çok keşfedebilmek isteğiyle oradan ayrıldık.

IMG_20161122_015308.jpg

Ara sokakların güzelliği beni gerçekten etkiledi.Eski evlerin varlığı bu durama kanıt. Hepsinin önünde durup uzun uzun baktım kendimi alamadan.Her eski ev gördüğümde böyle olurum çünkü.Bu evlerde kimlerin yaşadığı ,neler olup bittiği ,kim bilir nelere tanıklık etmiştir düşüncesi aklımın bir kenarında hep olan sorulardan birkaç tanesidir.Eski evler ,eski konaklar,eski yalılar derken ; Abdullah Ağa Yalısı ve Sadullah Paşa Yalısı Çengelköy’deki önemli yalılardır. Eski evlere ,konaklara hayranlık içinde izleyerek devam ettiğim sokakların arasında şirin şirin birbirinden güzel kafelerin yer alması beni ayrıca mutlu etti.Her bir adımda birbirinden tatlı ve birbirinden hoş dekorasyonuyla kendine çeken kafelerine kayıtsız kalmak imkansızdı. Kafelerin renk seçiminden dizaynına kadar her birini ayrı  ayrı beğendim desem abartmış olmam sanırım.Ara sokaklara faklı bir güzellik katmış. Çengelköy’ün nostaljik havasna yakışacak şekilde düzenlemesi beni daha çok etkiledi.Böyle sokaklarda sıkılmaya fırsat bulamazsınız.

IMG_20161120_084423.jpg

 

IMG-20161120-WA0008-01.jpeg

Havanın güzelliği gezimize ayrı bir güzellik kattı,biraz daha uzun kalabildik.Çengelköy’ü keşfetmeye devam ederken bugün pek kullanılmayan Aya Yorgi adında bir Rum kilisesine de denk geldik.Rum kilisesini de merak ediyordum açıkçası.

_20161122_045235.JPG

IMG-20161120-WA0009-01.jpeg

Güzel insanlar ,güzel mekanlar,güzel anlar her zaman birilerine ilham vermiştir,böyle dşünürüm hep.Süper Baba gibi herkesin çok çok sevdiği bir dizinin Çengelköy’de çakilmesi ilham kaynağı değil midir?

Çengelköy genel olarak İstanbul’un kaos ve karmaşasına yenik düşmeyen semtlerinden.Bunu esnafından,sokaklarından,dükkanlarından,insanlarından anlayabiliyorsunuz .

 

Güzel mekanları biriktirmenin keyfiyle oradan ayrıldım.Ve keyifli bir günden kalan anılar böyleydi..

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s