KASIM’DA SARAYBOSNA BAŞKADIR

SaraybosnaEvet, yine bir ani kararla kendimi Saraybosna uçağını beklerken buluyorum. Sanırım ruhum maceraya aşık.

Ah Saraybosna ;etkisi altından çıkamadığım ender şehirlerden bir tanesi olarak hatırımda kalacaksın. Şehre doğru ilerlerken ilk dikkatimi çeken dökülen sapsarı yapraklar oldu. Bir ressam fırçasının dokunuşuyla turuncudan kızıla akan büyüleyici bir tablo gibiydi.

Sizi bilmem ama ben gittiğim her şehri kodlamayı seviyorum. Saraybosna hafızamda hüznü çağrıştıran sarı yapraklar olarak kodlandı bile. Gördüğüm en güzel sonbahar. Çok büyük bir şehir olmaması benim gibi yürümeyi sevenler için bir avantaj çünkü görmeniz gereken yerleri yürüyerek ziyaret edebiliyorsunuz. Zaten bir şehrin yürüyerek keşfedileceğine inanlardanım. Her bir adımda başka bir sürpriz, başka bir heyecan.

O kadar kendine has bir şehir ki bir yandan Osmanlı izlerini takip ederek kendinize yol ararken bir yandan da Avusturya Macaristan etkisini hissederek adımladığınızın farkına varıyorsunuz. Şöyle ki ; kaldığım otele yakın olduğu için Fehraddiye Caddesi ‘nden yürümeye başlarken kendimi bir anda Başçarşı’ nın göbeğinde buldum. Birinin bittiği yerde bir diğeri başlıyor. Bana sorarsanız hoş bir geçiş 🙂

Bu şehrin hem küçük oluşu hemdde ucuz oluşu haftasonu tatili olarak dülünülmesini ideal kılıyor. Uygun uçak biletiyle atlanılıp gelinebilecek yerlerden.

Saraybosna serüvenim 3 gün sürdü, bu 3 günün içinde 1 günümü Mostar ‘a ayırdım. Mostar Köprüsü’ nü görmeden dönmek olmazdı diye düşünüyorum.

Kah hüzne boğulduğum, kah sevdalinkalarıyla gülümsediğim, kah bazı ilkeleriyle heyecanlandığım Saraybosna seni hep Kasım ayındaki halinle hatırlayacağım.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s