İKARUS’UN DÜŞÜŞÜ

Pieter Breugel (1525- 1569) Hollandalı büyük Rönesans ressamıdır. Eserlerinin konularını çoğunlukla gerçek peyzajlardan, kır, köy yaşamından, folklardan ve Flaman atasözlerinden almıştır. Doğaya son derece bağlı bir ressamdır.
Breugel 1558 yılında ünlü “İkarus’un Düşüşü”adlı tablosunu yapmıştır. İkarus, Yunan mitolojisinde bilinen karakterlerden biridir. Atina’lı mimar Daidalus ve oğlu İkarus, Kral Minos’un emriyle, kendisinin inşa ettiği labirente, ” Labyrinthos”a kapatılmış. Daidalos bu durumdan çıkış yolları araştırmış ve sonunda kuşların pencere önüne bıraktığı tüylerden her ikisi için de kaçmaya yarayacak genişlikte iki çift kanat yapmış, bu kanatları balmumuyla bedenlerine, omuz başlarına yapıştırmış; oğlu İkarus’a ne çok alçaktan, ne de çok yüksekten uçmamasını ve güneş ışınlarına fazla yakınlaşmamasını söylemiştir. Elbetteki İkarus bu uyarıyı dinlemez güneşe daha çok yaklaşarak balmumundan yapılan kanatlarının erimesi sonucu denize düşmüştür.
Resimdeki gemiye dikkatli baktığınızda geminin hemen önünde İkarus ‘u görürsünüz. İkarus düşmüş ve sadece ayakları görünmektedir. Bruegel’ in resimdeki eleştirisi toplumun duyarsızlığı ve umursamazlığıdır. Çünkü resimde göründüğü gibi İkarus yalnız değildir. Balıkçı,çoban ve bir çiftçi olmasına rağmen duyarsız bir görünüm hakim
📍Her resmine bir şiir yazdığı söyleniyor. 📍Eser, Brüksel ‘deki Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi’ nde sergilenmektedir.
📍Yukarıdaki öyküyü Ovidus Metamorfozlar isimli eserinde yazmıştır.

Sanat dolu bir hafta olsun 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s