İYİ Kİ DOĞDUN RAPHEAL!

Rapheal Sanzio~La Donna Velata (Peçeli Kadın) 1516🔆
1483’te bugün, en büyük Rönesans ustalarından biri olan Raphael Sanzio doğdu. Raphael inanılmaz derecede üretkendi, alışılmadık derecede büyük bir atölye işletiyordu ve 37 yaşındaki erken ölümüne rağmen büyük bir çalışma alanı miras bıraktı. Eserlerinin çoğu, freskli Raphael Odaları kariyerinin merkezi ve en büyük eseri olduğu Vatikan Sarayı’nda bulunur. En iyi bilinen eseri Vatikan Stanza della Segnatura’daki Atina Okulu’dur. Roma’daki ilk yıllarından sonra, çalışmalarının çoğu atölyesi tarafından önemli ölçüde kalite kaybı ile yürütüldü. Roma’nın dışında çalışmaları çoğunlukla baskı yapımı ile bilinmesine rağmen, yaşamı boyunca son derece etkiliydi.
Ancak, bu çalışma hakkında: Raphael’in bu muhteşem eserine adını veren saçlarının üzerindeki peçe, kadının evli olduğunu gösterir, ancak kesin kimliği bilinmemektedir. Floransa’daki tüccar Matteo Botti’nin evinde tabloyu gözlemleyen Giorgio Vasari’ye göre, çalışma, Raphael’in yaşamı boyunca sevdiği bir kadın olan La Fornarina olarak bilinen Margherita Luti’yi içeriyor, ancak zarif elbisesi ve mücevherleri daha belirleyici genç soylu kadın portresi gibi. Raphael’in La Fornarina’ya olan sevgisinin ölümünün bir nedeni olduğu hakkında bazı söylentiler var ama bu tamamen farklı bir hikaye.
Leonardo da Vinci tarafından keşfedildiği gibi, omuzlardan birinin arkasındaki ışık ve gölgenin uzamsal derinliğini ve modülasyonlarını vurguladığı üç çeyrek bir portre. Koyu arka plan genç kadının pembe ten tonlarını ve solgun ipek giysilerinin parlaklığını vurgular.
Sağ elini kalbine yerleştirme hareketi belki de adanmışlık ve sevginin bir ifadesidir, ancak diğer kolun ön planda genişletilmiş konumu, manşonun görkemli malzemesini ve kıvrımlardaki ışığın zarif etkileşimini aydınlatmak için bir cihazdır. Gerçekten de, daha yakından incelendiğinde, olağanüstü ustalık becerisiyle yaratılan elbisesi, resmin merkezi odağıdır, kadının yüzü hafif ve kısmen gölgede durur ve özellikle derin ve nüfuz eden koyu gözleri, öznenin iç düşüncelerini ifade eder. Genel etki hem karmaşık hem de olağanüstü.

Korona günlerinde keyifli anlara dair biriktirdiklerimi paylaşmaya devam edeceğim ve her şey yoluna girecek.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s