GÜNÜN GECEYE BORCU

Bir şair şöyle der: ‘Dalgaların söylediklerini anlarsanız suyun üzerinde yürüyebilirsiniz.’

Film masmavi denizi izlerken bu cümleyle başlıyor.Cuma günü daha önce adını bile duymadığım , rast gele seçtiğim her hangi filmlerden birini izleme kararı aldım.Bu kadar etkileneceğimi tahmin bile etmeden filmi izlemeye başladım.Konusunu özetle anlatmaya çalışacağım ama o dönemi, yılların akışını, dekorları ,kostümleri görmeden etkisi hiç anlaşılmaz.

Younes ‘in ya da Jones’in ailesine ait binbir türlü emekle uğraşılıp ürün ektikleri tüm tarlanın bir gece vakti alevler içinde kalmasıyla ailenin şehre taşınması ardından olaylar ilerliyor.10 yaşındaki çocuğun yaşadığı yokluk, sıkıntı ,acı ,birden bire başka bir dünyanın içinde yer alması.Bu yeni dünyaya ayak uydurma çabası.Kimlik kargaşası içinde geçen hayatı, aşkı, dostlukları , tüm hayat akıp giderken savaş ve savaşın yansıttıklarını da konu alan müthiş film.

Günümüzde rastlanması çok güç olsa da filmde gerçek aşkın varlığını iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Yasmina Khadra ‘ nın aynı adlı romanından uyarlanan 2012 yapımı film , bence kıyıda köşede kalmış ve hak ettiği ilgiyi görememiş.Rast gele açıp bakmasam haberim bile olmayacaktı.Bu kadar anlamlı ve başarılı bir filmin çok bilindik olmaması şaşırtsa da ben hala filmin etkisindeyim 🙂 Filmin sonunda Berberi dilinde söylenen ‘ A Vova Inouva’ şarkısını da çok beğendim.Bu şarkı çalarken şöyle düşündüm: Bazen size o an önemsiz gelen bir hata , ömrünüzün geri kalanının seyrini değiştirebilir.(Filmi izlerseniz bu cümleyle ne demek istediğimi anlayacaksınız.)

Film bittiğinde ince bir sızı bıraktı bende ve ‘Ne hikayeydi ? ‘ deyip ekranla uzun uzun bakıştım.Böyle güzel filmlerin çoğalmasını diliyorum.

‘Hayatının aşkının gitmesine izin veren ,pişmanlık içinde yaşar ve yalnız ölür.Ne kadar iç çekip ah dese de ruhu huzur bulmaz.’ Yasmina Khadra

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s